Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vyšetření v těhotenství

10. 5. 2013

V těhotenství nás čeká spousta lékařských vyšetření. Lékaž vykonává zdravotní dohled nejen nad maminkou a obecně průběhem těhotenství, ale také nad plodem - budoucím miminkem.

Poté, co zjistíte, že jste těhotná pravděpodobně budete chtít co nejdříve informace od lékaře o tom, jak na tom jste, jestli vše správně probíhá, jakého je miminko pohlaví, jestli bude zdravé..., jedže na to si musíte nějakou dobu počkat. Všechno má svůj čas. Lékař nemůže hned určit pohlaví dítěte, ani jeho zdraví, dokonce ani samotné "životaschopné" těhotenství.

Od 6. týdne - lékař může potvrdit těhotenství. Většinou se jedná o 6. - 9. týden.

V 10. týdnu - Potvrdí se srdeční akce dítěte, provede se vstupní těhotenská prohlídka. Maminka by měla jít na krevní testy, změří se jí krev tlak, kontroluje se moč i cukr, případně se stanovuje i předběžný termín porodu. Získáte také těhotenský průkaz - tam se vše zaznamenává. Na každé prohlídce se budete také vážít.

11. - 14.týden - v tomto období se může udělat test na genetické vady, poruchy, např. na downův syndrom a podobně. Tento test ale není hrazený pojišťovnou. Pokud si maminka udělá tyto testy, nemusí už podstupovat následující triple test.

16. týden - dělá se triple test, je to trojitý test, který je hrazen pojišťovnou, ukazuje nám možné genetické vady, poměry hormonů, ale není vždy přesný.

20. týden - na řadu přichází velký ultrazvuk. Uvidíme na něm rozměry plodu, jeho uložení, srdeční akci a stanovuje se opět termín porodu.

Po 20. týdnu - dělá se test na těhotenskou cukrovku, která ovšem není v těhotenství nikterak vyjímečná. Dělá se na lačno, odebírá se krev z prstu a moč. Tento test se dělá až po 20.týdnu, tedy i např. ve 24, 28 týdnu...

30. - 35. týden - velké screeningové vyšetření, poloha dítěte v děloze, stěry z pochvy pro vyloučení různé nákazy, kontrola pohyblivosti plodu

36. týden - znovu se dělá lékařská prohlídka s krevním obrazem i vyšetření moči.

Po 37.týdnu - probíhají už běžně lékařské prohlídky, kde se kontroluje předevním poloha miminka, porodní cesty, děložní čípek, srdeční akce miminka a jeko vždy také tělesná hmotnost. Doplňuje se ultrazvukovým vyšetřením.

 

V dnešní době je možné také zaplatit si 3D ultrazvuk, udělat si barevné fotografie, nebo dokonce videozáznam miminka.