Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sex v těhotenství

30. 11. 2012

Pokud těhotenství probíhá bez problému a nejedná se o těhotenství rizikové, nemusíte mít obavy ani v pokročilém stádiu těhoteství a sex si můžete užívat kdykoliv budete chtít.

"Bojím se, že ublížím miminku".

Plod má kolem sebe dostatečnou ochranu, nemá mu co ublížit. Penis totiž nemá šanci dostat se až k miminku a tím jej ohrozit. Důležité je spíše nedělat žádné extrémní polohy a neuhodit se do břicha, případně nedělat poholy při kterých by žena mohla upadnout, nebo narazit.

 

"Mám větší chuť na milování".

V těhotenství může dojít ke dvěma extrémům, jelikož se nám výrazně mění hormonální hladina. Buď na sex nemáte chuť vůbec a nebo příliš. Většina žen má zvýšené libido na tolik, že vzpomíná na sex v těhotenství jako na ten nejlepší, co kdy zažila.

 

"Kdy je v těhotenství sex nevhodný?"

Se sexem by jsme se měly držet na uzdě, pokud máme rizikové těhotenství, pokud by nám hrozil samovolný potrat, nebo pokud nás na to lékař upozorní. Jestli vám hrozí předčasný porod, není vhodné mít pohlavní styk. Pokud se objeví krvácení, měli by jsme také se suloží přestat a poradit se bez ostychu s lékařem.

 

"Jak dlouho po porodu nesmím mít pohlavní styk?"

Pohlavní styk by jste neměla mít následujících 6 týdnů po porodu. Nezáleží na způsobu porodu (přirozně, nebo císařským řezem), tělo potřebuje čas na rekonvalescenci. Tato doba je však minimální. Je možné, že i po šestinedělí budete cítit například bolest při pohlavním styku.

 

"Máme používat kondom?"

Pokud je váš partner zdravý, nemusíte používat kondom. Pokud však vyměníte během těhotenství sexuálního partnera, tak samozřejmě kondom potřeba bude. Mělo by se dbát také na zvýšenou hygienu, aby se do dělohy nezanesla infekce, která by pak byla nebezpečná.

 

"Orgasmus prý způsobí kontrakce!"

Ano, ženský orgasmus způsobuje kontrakce, ale ne ty porodní. Pokud máte bezproblémové těhoteství, nehrozí vám předčasný porod, nebo vám lékař nezakázal sexuální půst, nemůsíte se obávat, že by vám orgasmus vyvolal předčasný porod.

 

"Co máme raději při milování vynechat?"

Zvláště v pokročilém stádiu těhotenství by jste měla vynechat misionářskou polohu. Bříško může jednak zavazet a jednak při ležení na zádech dochází ke špatnému prokrvení, což může vést ke komplikacím. Nevhodný je také anální sex, protože je větší pravděpodobnost přenusu infekce z konečníku do vagíny. Vynechte extrémní polohy, zvláště ty, při kterých se můžete uhodit. Muži by měli dávat pozor, aby příliš pevně nesahali ženě na prsa, jelikož jsou většinou citlivější a nemusí jí to být příjemé.