Jdi na obsah Jdi na menu
 


Příprava na těhotenství

10. 6. 2012

V dnešní době je už trend plánovaného rodičkovství naprosto běžný.

Pokud zatoužíme po miminku, je dobré se na něj připravit dříve, než se na něm začne "pracovat".

Velmi dobrý zdravotní stav by měla mít především budoucí maminka, ale i tatínek.

Alespoň půl roku před plánovaným početím by měla žena dodržovat správnou životosprávu a zásobovat se dostatkem živin a vitamínů. Velmi se ženám doporučuje užívat kyselinu listovou, v dnešní době se také vyrábí speciální tabletky pro plánující i těhotné ženy, které obsahují spektrum složek potřebných pro miminko i jeho maminku. V lékárně vám jistě poradí. Je dobré doplnit si vitamín C, B, E, vápník, hořčík, železo a zinek. V jídelníčku by nemělo chybět ovoce, zelenina, luštěniny, ořechy, obiloviny a celozrné (nikoliv tmavé) pečivo. Otěhotnění může zabraňovat konzumace sóji a sójových výrobků. Rozhodně by především žena neměla kouřit, pít alkohol, ani kávu. Mohlo by tak dojít k patologickému vyvinutí plodu a následky by si děťátko neslo celý život. Pokud už je žena těhotná a je silná kuřačka, je lepší, když přestává kouřit postupně (ze dne na den u hodně silných kuřaček to nemusí být přínosné ani pro ženu, ani pro její dítě). Důležité je omezit kouření co nejvíce to jde, nikoliv ale tak, že by vám bylo příliš špatně a měla jste velmi závažné abstinenční příznaky. Užíváte-li dlouhodobě nějaké léky a plánujete miminko, poraďte se s lékařem o vhodnosti užívání.

Budoucí rodiče dítěte by se neměli pohybovat v zakouřeném prostředí, nebo v prostředí, které je plné výparů z chemikálií. Budoucí mámy by si měli dávat také pozor na čistící prostředky - což jsou také chemikálie. Měli by jste se vyhnout také rentgenům, pokud chcete v nejbližší době počít dítě. Těhotným ženám je rentgen přímo zakázán. Pokud je žena před těhotenstvím příliš hubená, nebo obézní, měla by upravit zdravým způsobem svoji váhu. Diety v době těhotenství nepřichází v úvahu. Pokud máte doma kočku, neměla by jste jako těhotná, nebo budoucí maminka vyměňovat kočičí wc, ani by jste se neměla nechat od kočky poškrábat. Přenáší totiž toxoplasmozu, která může způsobit až neplodnost. Je dobré se celkově hodit do klidu, relaxovat a pokud jste často ve stresu, vyvarovat se tomu. Pomůžou vám k tomu různé relaxační techniky, cvičení jógy a podobně. Buďte na čerstvém vzduchu, ale neprochladněte. Můžete si také domů pořídit nejedovaté rostliny, které čistí vzduch nejen od škodlivých látek.

Muži by neměli nosit uplé kalhoty, neměli by mít horké koupele, ani nosit mobil v kapse, nebo mít notebook na klíně. Nastávající tatínek může užívat přípravky na podporu spermií, které rovněž seženete v lékárně.

Oba budoucí rodiče mají možnost navštěvovat kurzy pro těhotné, předporodní kurzy, cvičení pro těhotné a podobně. Takových kurzů je celá řada. Je dobré také občas posilovat pánevní dno ženy. Zdravý lehký pohyb prospěje oběma budoucím rodičům. Spoustu informací seženete nejen na internetu, ale také v knížkách (spoustu jich naleznete v knihovnách, takže nemusíte kupovat), nebo můžete odebírat časopis, který se zavývá právé obdobím těhotenství a rodičovství..

Pravidel a rad pro toto období života je ale spousta a tohle je jen částečný výčet toho, co je potřeba.