Jdi na obsah Jdi na menu
 


Porodní bolesti

7. 6. 2015

S blížícím se porodem se spousta žen potýká s obavou, jak budou zvládat porodní bolesti. Ano, porod bolí. Je to ale jediná bolest, která neoznamuje přítomnost nemoci, úrazu, ale pozitivní zprávu - narodí se miminko.

Opět platí, že každá jsme jiná a co zabere jednomu, nemusí zabrat druhému. Proto se snažím vypsat tu co možná nejvíc možností, jak porodní bolesti zmírnit.

 • GYMNASTICKÝ MÍČ

- většina porodnic je má. Může pomáhat různá škála pohybů, od pohupování na míči přes kroužení pánví, až po pouhé sezení na míči, nebo klečení na zemi a opírání se o míč.

 • TEPLÁ VODA

- nahřívání teplou vodou zvlášť v oblasti kříže může také zmírnit bolesti. Můžete použít termofor (do porodnice lehce přibalíte do tašky), nebo využijete přímo vany - relaxační koupele, nebo sprchy - což porodnice většinou umožňují. U nás už je také možnost porodu dítěte přímo do vody.

 

 • HUDBA

- spousta maminek se lépe uvolní při poslechu hudby. Některé nemocnice nabízí tuto možnost, avšak leší je si přinést vlastní přehrávač a sluchátka. Nebudete nikoho rušit a můžete si poslouchat své oblíbené písničky, ebo si sežeňte relaxační skladby. Opět záleží, co komu vyhovuje. Této technice se říká muzikoterapie.

 

 • CELKOVÉ UVOLNĚNÍ

- pokud přichází bolestivá kontrakce, je dobré se uvolnit. Je těžké se v bolesti uvolnit, ale rozhodně to může pomoci k lepšímu postupu porodu, někdy i k rychlejšímu odeznění bolesti. Můžete tak udělat několika způsoby. Meditací, počítáním např. od čtyřiceti do nuly, správným dýcháním, silným stiskem na jiném místě (kde se snažíte bolest jakoby přenést, ale na úkor uvolnění porodních cest)

 

 • VŮNĚ

- často k uvolnění může pomoci vůně. Nejčastěji je to levandulová, nebo citrsová vůně, ale je jen na ženě, jaká vůně je jí příjemná. Existuje celá řada vonných olejíčků, můžete si pořídit aromalampu, nebo využít rozprašovače, masážních olejů, nebo můžete mít třeba pytlík plný voňavých bylinek či podušku pokapanou éterickým olejem a budete jen přičichávat. Těmto motodám říkáme aromaterapie.

 

 • MASÁŽE

- masáž je uvolňující sama o sobě. Může vám ji provádět partner, dula, porodní asistentka, nebo prakticky kdokoliv koho si zvolíte jako doprovod k porodu. Zvolte si vhodný masážní olej s vůní, která na Vás působí relaxačně, např. eukalyptus, citron... záleží na Vás. Spojíte tak zárověň uvolňující masáž s aromaterapií.

 

 • HOMEOPATIE

- informujte se u homeopata a v bylinkářství. Existuje nespočet přírodních přípravků, které Vás dokáží uvolnit a snížit bolest. Známé jsou např. Bachovy květové esence, různé směsi v podobě mastí, sprejů, tobolek, kapek, bylinných čajových směsí namíchaných přímo k porodu a podobně. Navíc neubližují miminku, jsou přírodní a přirozené.

 

 • HYPNÓZA

- u hypnózy je třeba mít vůli a schopnost sugesce. Naše pozornost se místo soustředění se na bolest zaměří na něco jiného. Musíte si ale předem najít člověka, který hypnózu provádí - nejlépe zkušeného hypnotizéra. Tato metoda není u nás nejobvyklejší, ale je to také jedna z možností, jak zvládnout porodní bolesti lépe.

 

 • STŘÍDÁNÍ POLOH

- najděte si tu správnou polohu pro Vás! Někomu pomůže lehnout si např. na bok, různě se zkroutit, natočit, spoustě rodiček pomáhá chůze, někdo si raději klekne na kolena a opírá se o míč, o postel či o partnera, jiný jde na všechny čtyři a různě se prohýbá.... Až příjde bolest, zkoušejte a obmněňujte polohy, ať víte, co Vám nejvíce uleví.

 

 • AKUPRESURA, AKUPUNKTURA

- akupresura je stlačování určitých bodů na těle, které jsou propojeny s částmi našeho těla. Akupunktura je zavádění speciálních jehliček taktéž do určitých bodů na těle a způsobují tak relaxaci konkrétních míst. Tyto metody vychází z tradiční čínské medicíny a u nás nejsou ještě příliš známé. Člověka, který tyto metody vykonává musíte kontaktovat již v těhotenství, aby jste se mohli  dostatečným předstihem domluvit.

 

 • PŘEDPORODNÍ KURZY

- v době těhotenství můžete navštěvovat předporodní kurzy, kde se mimo jiné můžete setkat také z nejrůznějšími technikami zvládání porodních bolestí, především si nacvičíte vhodné dechové techniky k porodu. Už tím, že budete informovaná můžete být klidnější a psychicky můžete porod lépe zvládat, protože budete teoreticky vědět, co se právě děje a co bude následovat. Právě tyto informace můžete získat v předporodním kurzu.

 

 

Dále jsou možnosti nepřirozené, ale taktéž využívané:

 • ELEKTROANALGEZIE (TENS)

- působí na křížové bolesti, které jsou u porodu někdy velmi silné. Nepůsobí však na bolesti hráze. Elektroanalgezie spočívá v upevnění elektrodů vedle páteře - spíše v její dolní části a pouští se maximálně do 40 mA. Nástup účinnosti se uvádí do 40ti minut.

 

 • EPIDURÁLNÍ ANESTEZIE

- pomocí jehel do bederní páteře zavede anesteziolog jehlu, která obsahuje látku (anestetikum) dočasně ochromující nervy, které vedou z míchy do břicha a díky kterým cítíme bolest. Rodička díky této znecitlivující látce necítí bolest v tak velké míře. Některé matky si tuto metodu chválí a využily ji u všech svých porodů, jiné by ji příště již nevyužily. Může se stát u malého procenta rodiček, že epidurál nezabere, nebo se mohou vyskytnout komplikace.

 

 • INJEKCE, RŮZNÁ ANALGEZIE

- látky, které jsou nejčastěji podávány nitrožilně kanylou, nebo injekčně a mají tišit porodní bolesti. Patří mezi ně nejčastěji např. Dolsin (pethidin), který se podává často s dalšími léky, které mají zmírňovat jeho vedlejší účinky, dále Meptazinol apod. Nejčastěji u šití a u nástřihu hráze se využívá obstřik pochvy a hráze látkou, která utiší bolest (anestetikem). Využívají se různé formy analgezie, existuje spousta druhů.

 

 

 

 

 

O DALŠÍCH METODÁCH PŘÍŠTĚ. ZBYTEK ČLÁNKU SE PŘIPRAVUJE.